Ehliyet almayı düşünenlere güzel haber.

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

5439975378_b385d052bf_z

 

Milli Eğitim Bakanlığı, geçmişte ilkokul 4. sınıfa kadar okuyarak 5.sınıftan ayrılan kişilerin bugün itibariyle sürücü kurslarına kayıt yaptırıp yaptıramayacaklarına ilişkin karmaşayı ortadan kaldırmak için harekete geçti.

Star Gazetesi’nin haberine göre, Bakanlık, 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte ilkokulun 4 yıla indirildiğini, bu nedenle 4. sınıfı bitirenlerin ilkokul düzeyinde eğitim görmüş olduklarını, 5.sınıf terk olanların da ilkokul mezunu sayılacağını ve ehliyetalabileceklerini bildirdi.

81 İl Valiliğine ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne konuyla ilgili yazı gönderen Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, iki yıl önce çıkarılan 4+4+4, 12 yıllık kademeli zorunlu eğitim yasasıyla birlikte ilköğretim okullarının, dört yıl zorunlu ilkokul ve dört yıl zorunlu ortaokula ayrıldığını hatırlattı.

MEZUN KABUL EDİLECEKLER

Mehmet Küçük, Karayolları Trafik Kanununda ”en az ortaokulu veya sekiz yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları” şeklindeki ifadenin 2012 yılında ”Öğrenim durumu itibariyle en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları” olarak değiştirildiğini böylelikle ilkokul seviyesinde eğitim görenlerin sürücü sertifikası sonrası sürücü belgesi almaları yönünde yasal düzenleme getirildiğini ifade etti. 4. sınıf bitirenlerin ilkokul düzeyinde eğitim görmüş olduklarını, 5. sınıftan ayrılmış veya 5. sınıf için açık ortaokula kayıt yaptırmış olanların ilkokul mezunu sayılacağını belirten Küçük, bu durumda olan kimselerin sürücü kurslarına kayıt yaptırabileceklerini bildirdi.

Kaynak:http://www.memuruz.netBir Cevap Yazın