EGEDEKİ SON DEPREM HAKKINDA AÇIKLAMALAR GELDİ


Spread the love

Egedeki son deprem hakkında açıklamalar geldi

Egedeki son deprem ile ilgili açıklamalar geldi
Egedeki son deprem ile ilgili açıklamalar geldi

Egedeki son deprem

Manisa da peş peşe depremler olurken dünkü İzmir’i de sallayan Manisa depreminin ardından

 son dakika deprem haberleri gelmeye devam ediyor. Dünden bu yana 200’ün üzerinde sarsıntı ve 25 ‘in üzerinde 3 ve 4 büyüklüğünde  ve üzerinde depremler gerçekleşti.İstanbul Teknik üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümü Prof.Dr Ahmet Ercan artçı sarsıntıların 15 gün sürebileceğini belirtti.Ercan:Manisanın Gölmarmara ilçesinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntıların en az 15 gün sürmesinin beklendiğini söyledi.Ercan:Önümüzdeki aylarda ve yıllarda da bunun gibi yada daha büyük depremlerin olacağını  bildirdi.Deprem uzmanı prof.dr.Ercan:Merkez üssü Gölmarmara nın değnekler mahallesi olan 5.1  büyüklüğündeki deprem 13.2 km derinliğinde oldu.Ancak deprem Egenin çok geniş bir alanında

İzmir, Aydın, Balıkesir, Uşak’da, Denizli’de büyük sarsıntı olarak duyuldu. Geçen 21 Nisan’da biri Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde 5.1, diğeri de Selendi ilçesinde 5.0 olmak üzere peppeşe iki deprem olmuştu. 8 Şubat 2012’de de Manisa’nın Kırkağaç ilçesinin kırsal mahallesi Kuyucak’ta 8.7 km derinde 4.2 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Kırkağaç, daha önce, 1942 yılında 6.0 ile 6.5 büyüklüğünde depremler üretmişti. Kırkağaç, birinci önemde deprem bölgesidir. Bu bölgede K150D uzanımlı Akhisar kırığı ile buna koşut ikincil kırıklar diridirler. Uzaydan konum belirleme ölçümlerine göre Akhisar-Manisa arası uzun yıllardır, orta ile büyük bir deprem üreterek, boşalmak üzere gerilmektedir” dedi.

‘GERGİNLİĞİ BOŞALTMAYA 5.1 YETMEZ’

Bölgede yıkıcılık eşiği 6.4 olduğunu söyleyen Prof.Dr. Ahmet Övgün Ercan, şöyle konuştu: “On yıllardır bu bölgede beklediğim deprem 5.0 ile 6.5 büyüklüğü arasında iken, bir yıldır süren artçı depremler 4.0 ve 4.3 büyüklüğü arasında sürmüştür. Bu bölgedeki gerginliğin boşalması için 5.1’lik depremin yetmeyeceği kanısındayım. Ne var ki bu depremin ardından daha büyük bir depremin geleceğine ilişkin bir bilgi yoktur. Bu bölgede gelecek aylar ya da yıllarda bu gibi ya da daha büyük depremler olacaktır. Yapılaşma niteliğine göre, bu bölgede depremlerin yıkıcılık eşik değeri 6.4 büyüklüğündedir. Bu bölgedeki depremler Ege göçüntü türü depremleriyle ilişkili olması nedeniyle özellikle Manisa Ovası ile İzmir’de Yamanlar Dağı ile İzmir Körfezi arasındaki kötü yerlerdeki yapılaşmalarda çok güçlü sarsıntılar olarak duyulmaktadır. Manisa’da olabilecek bu büyüklükteki depremlerin yığma köy evleri dışında etkili olması beklenmez. Bu depremlerin artçıları 4.0 ile 4.3 arasında en az 15 gün sürmesi beklenmelidir. Manisa’nın yapılaşma için deprem çekincesi 7.0 büyüklüğündedir.”

Kaynak:http://www.egehaber.comBir Cevap Yazın