Diş Röntgeni Çekilirken Mutlaka Bunun Takılmasını İsteyin

Spread the love
Diş Röntgeni Çekilirken Mutlaka Bunun Takılmasını İsteyin

Artık çoğu Ağız ve Diş sağlığı polikliniğinde bulunan teşhis tedavide diş hekimlerinin olmazsa olmazı olan panoromik röntgenin cihazlarının kullanımına çok dikkat etmektedirler.

Panoromik röntgen cihazları diş hekimlerinin sıkça başvurduğu bir görüntüleme tekniğinin olmasının sebebi,çene kistlerinin teşhisinde,diş lezyonlarının görüntülenmesinde,estetik zirkonyum,estetik lamina, ,implant tedavileri, öncesi ve sonrasında,ortodontik tedavi öncesinde mutlak bilgi teşhise olan yardımıdır.

Diş Röntgeni Çekilirken Mutlaka Bunun Takılmasını İsteyin

Panoromik röntgen cihazlarının faydası kadar doğru kullanılmaz ise zararları da vardır.Hatanın yaşı ne olursa olsun tüm panoromik röntgen çekimi öncesinde hastanın boynuna troid bezini koruyacak şekilde tiroid koruyucu kurşun boyunluk takılmalıdır.

Röntgen öncesi hastanın hayati organlarını ”X” ışınlarından korumak amacı ile kurşun önlük giydirilmelidir.Kurşun metali”X” ışınlarını emip geçirmediğinden hastayı kansorojen ”X” ışınları etkisinden korumuş olur.

Panoromik röntgen çekimlerinde dikkat edilmesi gereken bir önemli diğer hususu ise hastanın yaşına ve cinsiyeine göre doz ayarlamasıdır.Kadın ve erkek bireyler,genç ve yaşlı bireylerde kemik yoğunluğu farklı olduğu için hastalara göre doz ayarlaması yapılıp, gereksiz ”X” ışınlarından kaçımılmalıdır.

Doktor sitesi.com

Dr.Ali KılıçBir Cevap Yazın