Dileklerin gerçekleşmesi için okunacak dua

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Dileklerin gerçekleşmesi için okunacak dua

Allah’ın hikmeti ile okunacak dilek duası birçok kişinin dileklerinekavuşmada vesile oluyor. Peki, dilek duası nedir? İşte, çok etkili ve kabul dilek duasının anlamı ve okunuşu.

İnsan, yapmak istediği veya erişmeye çalıştığı bir şey için dilek duası okuyabilir. Çok etkili ve kabul olan dilek duasını sizler için hazırladık. Hem Arapça hem de Türkçe olarak kabul dilek duasını, yazımızın muhtevasında bulabilirsiniz.

Dile duası nedir

Allah, yarattığı kullarına, kendisinden devamlı istemelerini emretmiştir. Allah’ın böyle emir vermesinin nedeni, insanların aciz olması ve bazı şeylere erişmekte sorunlar yaşamasıdır. Dilek duası, Allah’ın hikmetine sığınarak bir şeye erişebilmek için okunur.

Bu duayı okuyanların, istekleri Allah tarafından kabul edilir. Ancak duayı saf bir gönül kalbiyle okumak doğru olacaktır. İmkanınız varsa duayı okumadan önce abdest almalısınız. Daha sonrasında, 3 kez besmele çekip, Fatiha okumaya başlamalısınız. Duayı okuyabilirsiniz.

Dileklerin gerçekleşmesi için okunacak olan dua’nın Arapçası

‘Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh.’

Bu çok etkili olan dilek duasının Arapça okunuşu şeklidir. İslam dininin ileri gelenleri, bu duanın mutlaka saf kalple okunması ver gerçekleşmesi istenen şeyin öncesinden ve sonrasından belirtilmesi gerektiğini söylerler. Duayı Arapça okumanın hayırlara vesile olduğu da yine alimlerce belirtilmiştir.

Dua’nın Türkçesi

Senin razı olmadıklarından ve yaptıklarımdan beni affet. Yapmadıklarımı da yapmamdan koru beni ey Allah’ım. Kendisinden hiçbir ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azim olan Allah’a istiğfar eder, günahlarımdan pişman olup, sadece ona sığınırım.’

Çok kabul olan bu dilek duasının Türkçesi bu şekildedir. Dua Türkçe olarak okunabilir. İstenirse Türkçe ve Arapça birlikte okunabilir.

Dilek Duasıyla Beraber Zikir

İslam alimleri, dilek duasının okunmasından önce zikirlerin eksik edilmemesini söylerler. Bu zikirler elbette Allah’ın isimleridir. Alimler, zikir edilmesinin şeytanı kovacağını, böylece duanın yerine daha kolay ulaşabileceğini söylerler. Dua ile birlikte ‘Ya Rahman, Ya Allah, Ya Rahim, Ya Kadir, Ya Kavi’ isimleri 70 sefer mümkünse zikir edilmelidir.

Dileklerin gerçekleşmesi için okunan duanın fazileti nedir?

Allah, kullarım benden istesinler diye buyuruyor. Allah’tan istemek, ona yalvarmak ayıp değildir. Gerçek, samimi Müslüman herkesin ortasında namaz kılarken bile, Allah’la konuştuğunun farkında olandır. Ağlayandır, heveslenir.

Ancak ondan ister. Allah’tan istenen safi dileklerin hiçbiri geri çevrilmez. Aslında tüm dualar dilektir. Kimisi şifa bekler, kimisi ihsan. Allah der ki isteyince, kendin gibi ister. Kul olduğunun farkında ol. Büyüklenme, tasalanma. Sen acizsin ki bunu anlayamazsın. Dilek duasının hikmetlerini şöyle sıralayalım.

 Kişinin ne muradı varsa, yakın zamanda bunun gerçekleşmesine, Allah’ın inayetiyle vesile olur.

– Hangi amaçla yapılırsa yapılsın, temiz kalple yapılması, kişinin istediğine muvaffak olmasına yardımcı olur.

– Hastalığın iyileştirilmesi, kısmetin açılması, işlerin yoluna girmesi için yapıldığında, tüm bunların insanın istediği şekilde yoluna girdiği söylenir.

Dilek duasının en önemli fazileti, kul olunduğunun farkına varılmasıdır. İsteyen kişinin, istediğinin ne kadar büyük olduğunu kabul etmesi ve ona yalvarmasıdır.Bir Cevap Yazın