Dilek duası

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Dilek duası
Dilek duası

Allah’ın hikmeti ile okunacak olan dilek duası bir çok kişinin isteklerine kavuşmasına vesile oluyor.Peki dilek duası nedir?Nasıl okunur?

İnsan yapmak istediği veya erişmek istediği bir durum için dilek duası okuyabilir.Hem arapça hemde Türkçe olarak ta okuyabileceğiniz dilek duasını yazımızda bulabilirsiniz.Allah yarattığı kullarına kendisinden devamlı istemelerini emretmiştir.

Allah’ın böyle emir vermesinin sebebi insanların aciz olması ve bazı durumlara erişmekte sorun yaşamalarıdır.Dilek duası ise Allah’ın hikmetine sığınarak ir şeye,bir duruma erişebilmek için okunur.

Duayı gayet safiyane duygular ile okumalıdır.Abdest aldıktan sonra 3 kere besmele çekip Fatiha süresi okunmalı v sonrasında dilek duası okunmaya başlanmalıdır.Dilek duasının arapça okunuşu;

‘Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh.’

Dilek duası

Dilek duasının Türkçe okunuşu;

”Rabbim senin razı olmadıklarından ve yaptıklarımdan beni affet.Yapmadıklarımı da yapmamdan beni koru ey Allah’ım.Kendisinden başka hiç bir ilah bulunmayan Hayy Kayyum ve Azim olan Allah’a istiğfar eder, günahlarımdan pişman olup sadece ona sığınırım.”

Dilek duasının Türkçe okunuşu da yukarıda ki şekildedir.İslam alimleri, dilek duasının okunmasından önce zikirlerin eksik edilmemesini söylerler. Bu zikirler elbette Allah’ın isimleridir. Alimler, zikir edilmesinin şeytanı kovacağını, böylece duanın yerine daha kolay ulaşabileceğini söylerler. Dua ile birlikte ‘Ya Rahman, Ya Allah, Ya Rahim, Ya Kadir, Ya Kavi’ isimleri 70 sefer mümkünse zikir edilmelidir.

Dilek Duasının Fazileti Nedir?

Allah, kullarım benden istesinler diye buyuruyor. Allah’tan istemek, ona yalvarmak ayıp değildir. Gerçek, samimi Müslüman herkesin ortasında namaz kılarken bile, Allah’la konuştuğunun farkında olandır. Ağlayandır, heveslenir.

Ancak ondan ister. Allah’tan istenen safi dileklerin hiçbiri geri çevrilmez. Aslında tüm dualar dilektir. Kimisi şifa bekler, kimisi ihsan. Allah der ki isteyince, kendin gibi ister. Kul olduğunun farkında ol. Büyüklenme, tasalanma. Sen acizsin ki bunu anlayamazsın. Dilek duasının hikmetlerini şöyle sıralayalım.

– Kişinin ne muradı varsa, yakın zamanda bunun gerçekleşmesine, Allah’ın inayetiyle vesile olur.

– Hangi amaçla yapılırsa yapılsın, temiz kalple yapılması, kişinin istediğine muvaffak olmasına yardımcı olur.

– Hastalığın iyileştirilmesi, kısmetin açılması, işlerin yoluna girmesi için yapıldığında, tüm bunların insanın istediği şekilde yoluna girdiği söylenir.

– Dilek duasının en önemli fazileti, kul olunduğunun farkına varılmasıdır. İsteyen kişinin, istediğinin ne kadar büyük olduğunu kabul etmesi ve ona yalvarmasıdır.

Dilekler Nasıl Kabul Olur?

İslam’ın önemli alimleri, insanların kendilerini devamlı çalışmaya sevk etmişlerdir. Eğer hayırlı bir kısmet aranıyorsa bunun için kişinin kendi üzerine düşeni yapması gerekir. Makul bir mülk bekleniyorsa, bunun için tüm çabaların verilmiş olması gerektir.

Ancak bunlar yapıldıktan sonra, istenilen sonuca dilek duası ile varılabilir. Lakin, kişi hiçbir şey yapmadan istediği kadar dilesin, hiçbir dileğinin kabul görülmeyeceğini Hazreti peygamber ifade etmiştir.

Bu yüzden duanın kabul görmesi için üzerimize düşeni yapmış olmamız, daha sonra beklentiler içerisinde girmemiz gerekir. Allah’ın izniyle görev yapılmışsa, kalben dua edilmişse, yakın zamanda istenilenlerin tümü gerçekleşecek ve kişinin huzurlu, mutlu, refahlı olduğu günler gelecektir.

Hürriyet.com.trBir Cevap Yazın