DİKKAT TASARRUF EDEYİM DERKEN ÖLMEYİN

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Dikkat tasarruf edeyim derken ölmeyin

Dikkat tasarruf edeyim derken ölmeyin
Dikkat tasarruf edeyim derken ölmeyin

Aydınlatma gereçleri imalatçıları derneği )AGİD)Yetkilileri tasarruflu ampuller ve florasanlar ile ilgili uyardı.

Tasarruflu ampul veya florasanınız patlarsa odayı derhal terk edin.Yetkililer”Tasarruflu ampullerin ve florasanların çalışabilmeleri için bir miktar civa buharı içerirler.Ve lambanın kırılması durumunda civa buharının gerek insan ve gerekse çevre sağlığı açısından çok tehlikelidir”

Bakanlık ampullerdeki civaya karşı uyardı

Çevre ve şehircilik Bakanlığı müsteşarı Mustafa Öztürk tasarruflu ampullerin sağladıkları elektrik tasarrufu nedeni ile son yıllarda çok sık kullanılmaya başlandığını lakin sağlık açısından son derece tehlike arz ettiğini bildirdi.Çünkü bu lambalar kırıldıklarında içerisinde bulunan civa ortamda hemen buharlaşır,solunum yoluyla alınır ve ciddi sağlık problemlerine yol açar dedi.O nedenle depolanmasında,kullanılmasında,taşınmasında ve geri kazanımında çok dikkatli olunmalıdır dedi.

Kompakt floresan lambalarda, lamba başına ortalama 5 miligrama kadar civa kullanımına izin verildiğine işaret eden Öztürk, civa buharının solunum yolu veya deriden geçişle insan vücuduna nüfuz etmesi sonucunda alzehaimer, genel immün sistem problemleri, böbrek fonksiyon bozuklukları gibi birçok sağlık sorununa neden olduğunu anlattı. Öztürk, “Bu nedenle floresan lambalar ve tasarruflu ampullerin kullanım ömrünü tamamladıklarında evlerde ve ofislerde bekletilmemesi, taşınması esnasında kırılmaması için gerekli önlemlerin alınması ve 50 kilogram altındaki miktarlardaki lambalar tüketici tarafından en yakın Atık Getirme Merkezlerine bırakılması gerekir.” dedi.

Dikkat tasarruf edeyim derken ölmeyin

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yer alan floresan atıklarının, geri dönüşüm ve geri kazanım hedefleri doğrultusunda, çevre lisanslı tesislerde işleme tabi tutulması gerektiğini vurgulayan Öztürk, bu lambaların kırıcılarda kırılıp, içlerindeki civanın aktif karbon filtre ile çekildiğini anlattı.

Kırılan camların içerisindeki metalin elek ve manyetik seperatör sistemi ile ayrıştırıldığını, lamba camında kalan tozun da döner tamburlu elekle camdan ayrıldığını ifade eden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İşlemden çıkan tozun hepa filtre ile çekilmesi sonucu temiz cam ve metal elde edilir. İşleme tesislerinde floresanların içerisindeki fosforun ve cıvanın ayrıştırılmasını sağlayacak ekipmanlar ile filtre sistemleri bulunması gerekir. Ayrıştırma ekipmanları sonucu oluşan fosfor ve cam tozu ayrı depolanır ve geri kazanımı veya bertarafı sağlanır. Camlar ise içlerinde bulunan yüzde 72’lik silisyum oranından dolayı çimento sektöründe katkı maddesi olarak, lamba sanayisinde tekrar lamba üretiminde veya cam elyaf sektöründe kullanılabilir. Çıkan toz ve aktif karbon içerisinde bulunan civa tehlikeli atık sahalarında özel olarak depolanır. Metaller ise dökümhanelerde işlenir. Aktif karbonda tutulan civa yoğunlaştırılma prosesine tabi tutulursa tekrar yeniden değerlendirilebilir.”

SON 8 YILDA 2 BİN 366 TON ATIK FLORESAN İŞLEME ALINDI

Öztürk, floresanların işlendiği geri kazanım ya da bertarafının yapıldığı lisanslı 46 tesis bulunduğunu dile getirerek, “Ayrıca floresanlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince onaylanan 25 adet Atık Getirme Merkezinde biriktirilmektedir. 2009-2017 yılları arasında Bakanlığımız Atık Yönetimi Uygulamasına beyan edilen atık floresan miktarı 2 bin 366 tondur” bilgisini verdi.

sozcu.com.trBir Cevap Yazın