Deprem Her An Olabilir yarısı

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Deprem her an olabilir uyarısı

Deprem
Deprem her an olabilir uyarısı

Prof.Dr.Ziyadin Çakır:Deprem vaktini doldurdu her an olabilir uyarısında bulundu.İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji mühendisliği bölüm başkanı Prof.Dr.Ziyadin Çakır Büyükçekmece ve Kumburgaz açıklarından adalara kadar gelen ve kırılmayan fayda 7’nin üzerinde

büyüklükte deprem olasılığı artarken zaman ilerledikçe büyüklüğün değişmediğini kaydetti.Prof.Çakır GPS ve Radar verileriyle fay üzerindeki hareketin etkilerinin araştırıldığını ,Kendisinin de yer aldığı ve 2 yıldır devam eden başka bir proje ile de Marmaranın deniz tabanındaçeşitli ölçümlerin yapıldığını,çalışmanın 1 yıl sonra tamamlanacağını söyledi.

Kuzey Anadolu fayının devamı olan en aktif kolunun Büyükçekmece açıklarındaki orta bölüm denilen kısım olduğunu belirten Çakır şöyle devam etti.


Deprem her an olabilir uyarısı

”Bu kısmın deniz tabanına jeodezik bir ağ kurduk.Akustik ağlar birbirine sinyal gönderiyor.Fayda bir kayma olup olmadığı araştırılıyor.Fayın orada kilitli olduğunu tespit ettik.Yani üzeindeki sürtünmeden ve kayaların ağırlığının oluşturduğu yüksek miktardaki basınçtan dolayı fayda bir hareket olmuyor.

Küçük küçük depremler aslında sürtünmenin giderilmesinden kaynaklanıyor.1912’de Şarköy tarafındaki depremde Saros körfezinden Marmara denizine kadar olan karasal bölümün kırılarak Ereğli açıklarına geldiğini düşünüyoruz.

Marmaranın ortasında kırılmayan bölüm var.70 km civarı uzunlukta,10 km derinlikte bir bölüm .Orta segment denilen boğaz açıklarına kadar olan bir kısım bu.Bu fayın tamamı kırıldığında 7!lik bir deprem çok rahatlıkla üretibilecek büyüklükte.Yine 1894’te kırıldığı düşünülen Çınarcık çukuruna doğru devam eden bir kısım var.Ya ikisi birden kırılacak ya da tek,tek.

İkisi birden kırılınca da etkisi büyük olacak.Ama 7’lik depremin 2 katı olamayacak.Bu depremin büyüklüğü 7,1-7,2 olur.Fayın uzunluğu arttıkça depremin büyüklüğü de artacaktır.Özellikle adalarda geçen fay kıyıya daha yakın.Bunun etkisi daha büyük olacaktır.Çakır”Anadolu yakasındaki zeminin sağlam olduğunu deniz doldurulan yerlerin ise tehlike arz ettiğini belirterek Avrupa kısmında kıyı boyunca Avcılar,Küçükçekmece,Yeşilköy,Ataköy,Zyetinburnu,Haliç’in kenarlarının risk oluşturduğunu belirtti.

Prof.Çakır”

7 büyüklüğündeki bir deprem için zeminde en az 4 metrelik bir yer değiştirme gerektiğini belirterek, “4,5 metre yer değiştirme için 150 yıl gerekiyor. Kuzey Anadolu Fayı’nda büyük depremler ortalama 200-250 yılda bir yaşanıyor. Denizin içinden geçen kırılmayan bölümün, en son 1766’da kırıldığı düşünülüyor. Deprem vaktini doldurmuş. Her an olabilir.” dedi.

Çakır, “Depremin burada olacağını biliyoruz. Zaman geçtikçe olasılık artıyor. Büyüklüğü çok artmıyor. Yılda 2,5 santimetre kayma oluyor. 10 yılda 25 santimetrelik bir kayma yapar. Bu da büyük bir şey getirmiyor. Bu bir yıl sonra çok daha büyük bir deprem olacağı anlamına gelmiyor. Ama zaman geçti ve daralıyor.” şeklinde konuştu.

Bilimin, depremin ne zaman olacağını henüz belirleyemediğini vurgulayan Çakır, depremin zamanına ilişkin açıklamaların doğru olmadığını, 20 yıldır Marmara Denizinin altını Fransızlar, Almanlar ve İtalyanların katıldığı projelerle araştırdıklarını, depremin olacağı zamana ilişkin bir bilgiye ulaşamadıklarını anlattı.

Kaynak:egehaber.comBir Cevap Yazın