Coronodan sonra kara mantar hastalığı tehlikesi


Spread the love
Coronodan sonra kara mantar hastalığı tehlikesi
Coronodan sonra kara mantar hastalığı tehlikesi

Kara mantar hastalığı olarak bilinen Mukromikoz hastalığı yayılmaya devam ederken son olarak ta Meksika da da görüldü.

Coronodan sonra kara mantar hastalığı tehlikesi

Burun,göz bazen de beyni etkileyen hastalık bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde hayati tehlikey yol açabiliyor.Kara mantar genellikle bitki,toprak,gübre ve çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mukor küfüyle temas sonuzu ortaya çıkıyor.


İlk olarak Hindistan da ortaya çıkan geçtiiğimiz günlerde Irak ,Meksikada da görülen kara mantar hastalığı yayılıyor.Sinüz ,beyin ve akciğerleri etkileyen kara mantar diyabet hastalarında veya kanser ile AİDS hastalıkları gibi bağışıklık sistemi çok düşük hastalarda hayati tehlikeye yol açıyor.

Kara mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.İnsandan insana bulaşmaz,ancak havadaki veya ortamdaki mantar sporları ile bu küf mantarı yayılabiliyor.Uzmanlar insan vücudunda birçok mantar ve bakteri olduğunu fakat bağışıklık sistemi sayesinde bunların kontrol altında tutulduğunu söylüyor.

Kara mantar hastalığının belirtileri nelerdir?

Kara mantar hastalığına yakalanmış kişilerde genellikle burun etrafında siyahlaşma ve renk değişimi oluyor.Ayrıca burunda kanama ve tıkanma,göğüs ağrısı ,nefes darlığı,öksürükle kan gelmesi,gözde şişme veya ağrı bulanık ve çift görme son olarak körlük meydana geliyor.

Uzmanla rhastalığa yakalanan kişilerin genelde görme kaybından sonra doktora başvurdukları için tedavide zorlandıklarını bildiriyorlar.Peki kara mantar hastalığının tedavisi var mı?

Tedavide geç kalınmış vakalarda enfeksiyonun beyne ulaşmaması için gözün alınması gerekiyor.Bazı vakalarda doktorların 2 gözü birden alması bazı vakalarda ise çene kemiği alınması gerekebiliyor.Hastalığın tedaisinde kullanılan tek bir ilaç var.enjektörle yapılan bu ilacın her bir dozu 48 dolar ve 8 hafta boyunca her gün yapılması gerekiyor.

Sözcü.com.tr.Bir cevap yazın