Çocuğunuz ilk defa okula gidecekse?


Spread the love

10644942_10152616044004020_928041809741482959_n

 


Anaokulları ile artık eğitim-öğretim hayatının başlamasına kısa süre kala yeni okula başlayanlar için uzmanlar aileleri uyarıyor. Okul yaşamının ilk adımını atarken çocuklar farklı tepkiler geliştirebiliyorlar. Eğitim maratonunun ilk basamağı sayılan bu güzel başlangıçta birçok sorun yaşanabiliyor. Bu durumda ebeveynler kimi zaman ne yapacağına, nasıl davranacağına doğru karar veremiyorlar. Peki, çocuğu okula yeni başlayan veliler nelere dikkat etmeli, karşılaştıkları problemleri nasıl aşmalılar?
Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, çocukların okula başladığında yeni bir döneme girdikleri için anne-babasının desteğine ihtiyaç duyduğunu vurguluyor. Bu beklentisinin nedeninin aşırı ilgi gördüğü ev ortamından kendisi gibi çok sayıda kişiyle aynı ortamı paylaşmasından kaynaklanabileceğine işaret ediyorlar.
Okula alışma dönemin kısa zamanda atlatılması konusunda öneriler şöyle:
• Çocuğunuzun içindeki korkuları yenmesi için sabırlı, soğukkanlı ve kararlı olun.
• Agresif tutumlar geliştirmeyin.
• Okula gitmesi için cesaretlendirin. Okula gitmek istemediğinde açık ve anlaşılır konuşarak, sebebini öğrenmeye çalışın.
• Birkaç günden fazla onunla derse girmeyin.
• Her zaman çocuğunuza yanında olabileceğiniz hissini verin.
• Öğretmenle işbirliği içinde olun
• Korku ve tedirginlik 2 haftayı geçerse destek almayı ihmal etmeyin
Tatilden dönenlere tavsiyeler
Uzun bir tatilin ardından çocukların okula ilk haftalarda hemen uyum sağlayamayabileceğini söyleyen Hakan Baykal, bu süreci kısa zamanda geçirebilmek için 1-2 hafta önceden öğrencilerin masal, hikâye ya da küçük romanlar okumasını tavsiye ediyor.
Tatilden dönen öğrencilerin okula başladığında öğretmenleriyle uyum sorunu da yaşayabileceğini hatırlatan Baykal, ailelerinin çocuklar üzerine çok baskı kurmadan, öğretmenle işbirliği yapmasının daha doğru olacağını belirtiyorlar.

http://sozcu.com.tr/Bir Cevap Yazın