Buzdolabınıza sızdırmazlık kontrolü yapmaya ne dersiniz?

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

10447070_885468474799964_6915998680369646488_n

 

Buzdolabınızı, soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak yerlere yerleştirin böylece enerji tüketiminizi yüzde 10-15 oranında azaltabilirsiniz. Bu arada gelin bir de buzdolabınıza test yapalım. Bakalım enerji kaçırıyor mu?

Buzdolabının sıcaklığını +5 derecede, derin dondurucunun sıcaklığının ise -18 derecede tutmak gerekli çünkü daha düşük sıcaklık açıkça enerji israfı demek. Yemeklerinizi dolaba koymadan önce oda sıcaklığında soğutun. Buzdolabının kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat edin.

Sızdırmazlık kontrolü için beyaz temiz bir kâğıdı, kapı contası ile dolap kabinesi arasına koyun ve kapatın. Eğer kâğıt çok kolayca çekilebiliyorsa, buzdolabınız veya derin dondurucunuz hava alıyor demektir. Derin dondurucuda buz kalınlığının 7 milimetreden fazla olmasına müsaade etmeyin. Dolabın altında veya arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin. Temizlemediğiniz zaman, yüzde 25 daha az fazla enerji tüketerek ancak uygun sıcaklığı elde edebilirsiniz. Buzdolabını evinizin en sıcak yerine koyarsanız toplam enerji tüketiminiz yüzde 25 artar.

Derin dondurucudan alacağınız bir kase buz parçasını dolabınızın ortasına koyun. Böylece 3-4 gün süre ile yüzde 5 daha az enerji harcarsınız. Buzluktan çıkardığınız yiyeceği dolapta eritin, bu durum dolabınızın daha az enerji harcamasını sağlar. Unutmayın, gelişmiş teknoloji ile üretilen buzdolapları, 1990′lı yıllarda üretilen ürünlerin 4′te 1′i kadar enerji harcıyor. A buzdolabı ise sadece 44 watlık bir ampul kadar enerji tüketiyor.

kaynak:http://sozcu.com.tr/kadin/Bir Cevap Yazın