BU BESİN TOK TUTUYOR!

Spread the love

1

Pirinç tok tutuyorGıda Teknolojisi Uzmanları Enstitüsü’nün (Institute of Food Technologists / IFT) yıllık Toplantısında açıklanan sonuçlara göre, beyaz ya da kahverengi pirinç doygunluğu ve tokluğu sağlıyor. Bu da hem yemekten zevk almaya hem de kalorileri kontrol etmeye çalışan kişiler için son derece önemli.Minnesota Üniversitesi Gıda Bilimi ve Beslenme Bölümü’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan çalışma, kahverengi ve beyaz pirincin tokluk ya da doygunluk üzerindeki etkilerini inceleyen ilk insan klinik çalışma olarak açıklanıyor.

Araştırmada, beyaz ve kahverengi pirinçten oluşan 400 kalorilik kahvaltıları 400 kalorilik standart glikoz çözeltili kontrolle kıyaslayan normal kilolu 20 erişkin erkek ve kadın arasındaki tokluk işaretlerini karşılaştırdı. Her denek farklı zamanlarda üç test kahvaltısı yapmış ve ardından araştırmacılar yemekten dört saat sonra açlık ve tokluğu değerlendirmiştir. Sonuçlar tokluğun test kahvaltıları arasında anlamlı ölçüde farklılık gösterdiğini, hem beyaz hem de kahverengi pirinçte glikozlu içeceğe kıyasla artan tokluk ve doygunluk yaşandığını gösteriyor.

Araştırmayı yürüten Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacı Snow Wang, “Sonuçlarımız, beyaz ve kahverengi pirincin tokluk ya da doygunluk verdiğini ve doygunluk kalorileri kontrol etmeyi kolaylaştırdığı için, her ikisinin de öğünlere ek ya da atıştırmalık olarak harika bir seçim olduğunu gösteriyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

http://hayat.sozcu.com.tr/Bir Cevap Yazın