Biontech ve Sinovac aşılarının içinde neler var

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Biontech ve Sinovac aşılarının içinde neler var
Biontech ve Sinovac aşılarının içinde neler var

Çin aşısı olarak bilinen Sinovac aşısının yanı sıra Biontech aşısının da gelmesiyle Türkiyede 2 çeşit oldu.Pandemiden bir an evvel kurtulmak için bu 2 aşıdan birisinin mutlaka olunmasını söyleyen Enfeksiyon hastalıkları uzmanı doç.dr. Elif Hakko aşı olma süreci ile ilgili akılda kalan sorulara yanıt verdi.

Bazı kişilerin aşı olmadan önce ağrı kesici içtiklerini söyleyen Dr.Hakko ”oysa uzmanlara göre bu doğru değil,alerji veya ateş gibi durumları önlemek için önceden ilaç alınmasına gerek yok”Ancak alerjik hastalıklarınız varsa hekiminize sorabilirsiniz.

Aşı öncesinde yapılabilecek bir şeyin olmadığının ancak dikkat edilmesi gereken bazı durumların olduğunu altını çizen DoçDr.Elif Hakko ”her iğne veya aşı olmamız durumunda dikkat etmemiz gerektiği gibi Covid-19 aşısı olmadan öncede eğer kan sulandırıcı kullanıyorsanız bunu doktorunuza söylemenizde fayda var.

Alerjik bünyesi olanların da Kovid-19 aşısı yaptırabileceğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Ancak aşıların içeriklerine karşı alerjinizin olup olmadığını bilmiyorsanız doktorunuza danışmanızda yarar var” uyarısında bulundu.

Aşı olduktan sonra kolda, özellikle de aşı olunan bölgede hafif şişlik ve ağrı görülebildiğini belirten Doç.Dr. Elif Hakko, “Ancak ağrı, aşının içindeki maddelerden değil, iğneden kaynaklanır ve genellikle bir gün içinde geçer.

Bunun yanı sıra baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları ve hafif derecede ateş gibi belirtiler de görülür. Aşıdan 24 saat sonra yan etkiler devam ediyorsa doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin” dedi.

Aşıdan sonra ortaya çıkan ateşe karşı bol sıvı, özellikle de su tüketilmesi gerektiği önerisinde bulunan Doç.Dr. Elif Hakko, “Asla kalın giyinmeyin. Üzerinizi sıkmayan, terletmeyen giysiler tercih edin. Koldaki ağrıyan bölgeye temiz, soğuk, ıslak bir bez koyun. Ağrıyan kol için önerimiz ise kolunuzun hareketsiz kalmaması. Kolunuzu kullanın, hatta kol egzersizleri yapın” önerisinde bulundu.

Biontech ve Sinovac aşılarının içinde neler var

Sinovac ve biontech aşılarının içerikleri

Çin aşısı-Sinovac coronaVac

Etkisiz hale getirilmiş virüs  (SARS-CoV-9): Tüm silahları elinden alınmış zararsız bi,r koronavirüs o.Sayesinde bağışıklık sistemimi,z düşmanı önceden tanıyarak ona göre antikor üretiyor.

Alüminyum hidroksit: Dile kolay, bu maddenin aşı tarihinde 70 yıllık geçmişi var. Sinovac’ta da olan ve adjuvan (yardımcı) olarak kullanılan bu madde, virüse verilen yanıtın gücünü artırmaya yardımcı oluyor.

Sodyum klorür: Yani, tuz! Aşının yoğunluğunu vücudumuzdaki sıvılara göre ayarlayıp yayılmasını kolaylaştırıyor.

Monosodyum ve disodyum hidrojen fosfat: O olmasaydı aşı antijenik özelliğini kolayca kaybedebilirdi.

Sodyum hidroksit: Aşının uzun süre saklanabilme özelliği için gereken PH değerlerini ayarlıyor.

Su: Aşının içeriğindeki tüm maddelerin çözülerek vücuda enjekte edilebilmesi için kullanılıyor.

Pfizer-Biontech aşısı

m-RNA. Virüse karşı protein oluşturulmasını ve vücudun savunma sisteminin bunu kullanmasını sağlıyor.Görevini bitirdikten sonra hücre tarafından yok ediliyor.

Yağ: mRNA’nın zırhıdır. Çevresini bir tabaka halinde sararak onu koruyor.

Tuz: Aşının pH düzeyini ayarlıyor ve vücut pH değeriyle dengeliyor.

Şeker: Dondurulma aşamasında kullanılıyor. Dondurulan aşı onun sayesinde molekül yapısını bozulmalara karşı koruyor.

Su: Aşıdaki tüm içeriğin çözülerek vücuda taşınması için kullanılıyor.

Milliyet/Pembe narBir Cevap Yazın