Balığın taze olup olmadığını bu yöntemle hemen anlayabilirsiniz

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Balığın taze olup olmadığını bu yöntemle hemen anlayabilirsiniz
Balığın taze olup olmadığını bu yöntemle hemen anlayabilirsiniz

İçeriğinde omega 3,B12 vitamini ve Ave D vitaminlerinin çokça olduğu folik asit ve fosfor açısından çok zengin olan balık maalesef ülkemizde çokça tüketilmiyor.

Bu yüzdendir ki uzmanlar haftada en az 2 kere balık tüketilmesini öneriyorlar.Peki hangi ayda hangi balıkları yemeliyiz biliyor musunuz?

oCak ayında ahtapot,hamsi,istavrit ,alabalık, kalkan,kefal,kırlangıç,kolyoz,mercan, mürekkep ve pisi balığı

Şubat ayında;Ahtapot ,alabalık,hamsi,istavrit ,izmarit,kalkan,kefal,kırlangıç,kolyoz,levrek,mercan,mezgit,mürekkep

Mart ayında;

Ahtapot, alabalık,hamsi,istavrit,izmarit,kalkan,kefal,kırlangıç,kolyoz,levrek, mercan,mezgit, mürekkep ve pisi balığı

Nisan:Ahtapot, alabalık,istavrit, izmarit, kalkan,  kefal, kırlangıç, kolyoz, levrek, mercan,mezgit, mürekkep ve pisi balığı.

Mayıs: Ahtapot, alabalık, kefal, kırlangıç, kolyoz, levrek, mercan,mezgit, mürekkep ve pisi balığı.

Haziran: Ahtapot, akya, alabalık, kırlangıç, kolyoz, küpes, mercan, mürekkep, orfoz, pisi ve sardalya.

Temmuz: Ahtapot, akya, alabalık, çipura, kırlangıç, kolyoz, küpes, lahos, mercan, mürekkep, orfoz, pisi, sardalya ve sinarit.

Ağustos: Ahtapot, akya, alabalık, barbun, çinekop, çipura, kılıç, kırlangıç, kolyoz, küpes, lahos, lüfer, mercan, mürekkep, orfoz, palamut, pisi, sardalya.

Eylül: Ahtapot, akya, alabalık, barbun, çipura, kılıç, kırlangıç, kolyoz, küpes, lüfer, melanur, mercan, mürekkep, orfoz, palamut, pisi, sardalya.

Ekim: Ahtapot, akya, alabalık, barbun,dil, iskorpit, karagöz, kefal, kırlangıç, kolyoz,lüfer, melanur, mercan,mürekkep, orfoz, palamut, pisi.

Kasım: Ahtapot,alabalık, barbun, dil, hamsi, iskorpit, karagöz, kefal, kırlangıç, kolyoz,mercan,mürekkep, palamut, pisi.

Aralık: Ahtapot, alabalık, hamsi, iskorpit, kefal, kırlangıç, kolyoz, mercan, mürekkep, palamut, pisi ve turna balığı.

Balığın taze olup olmadığını bu yöntemle hemen anlayabilirsiniz

Bunun yanı sıra hangi balığı yediğimiz kadar balığın taze olup olmadığı da çok önemlidir.Balığın taze olup olmadığını anlamanın bazı püf noktaları var.Taze abalığın gözleri dışarı doğru bombeli ,bayat balığın gözleri ise çökmüştür.Ayrıca mat ve donuktur.Balığın taze olup olmadığını anlamanın en kolay yolu ise parmağınız ile balığın üzerine bastırmanızdır.Balığın üzerine bastırdığınızda çukur şekilde kalıyorsa,balık bayattır.Eğer hiç bir çukurluk kalmıyorsa balık tazedir.Bir Cevap Yazın