ATIK YAĞI SAKIN LAVABOYA DÖKMEYİN BAKIN NE YAPACAKSINIZ

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Atık yağı sakın lavaboya dökmeyin bakın ne yapacaksınız

Kızartmanızı yaptınız geri kalan atık yağı sakın lavaboya,suya,çöpe dökmeyin!Peki ne yapacaksınız bu yağları?İşte size cevabı:

Atık yağı sakın lavaboya dökmeyin bakın ne yapacaksınız

Lavaboya döktüğünüz 1 litre atık yağ 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor.Lavaboya dökülen atık yağlar kanalizasyon sistemine zarar vererek,kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına sebep oluyor.Bunun yanı sıra kokuya ve böcek oluşumuna sebep oluyor.Bunun yanı sıra deniz,akarsu ve göle ulaşan atık yağlar,kuş balık ve diğer canlı türlerine zarar veriyor.

Kullanılmış atık yağlar su kirliliğinin %25 ‘ini oluşturuyor.Peki kullandığınız atık yağları ne yapacaksınız. Muhtarlığınızda bulunan atık yağ bidonlarına bırakabilir.Bunun yanı sıra 5 litre ve üzeri atık yağınız olduğunda belediyeleri arayabilirsiniz.1 hafta içerisinde gelip evinizden alıyorlar.Eğer iş yer işletiyorsanız bu yağın 50 litre olması gerekiyor.

Çevresel kirliliğin zaten son boyutlarında olduğumuz bu zamanda birey olarak her birimiz bu kurallara uyarsak en azından üzerimize düşen görevi yapmış oluruz.

 

 Bir Cevap Yazın