ASTIM HASTALARI İÇİN YAYLA HAVASI GEREKLİ

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

16522_1434273143549968_8520809780953336239_n

Yazın yaklaşması ile birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Ancak bazı insanlar var ki onların, tatillelerini özellikle yaylada geçirmeleri, hastalıkları için daha faydalı; astım hastaları…

Özel Avrupa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Faysal Baysal, özellikle polen ya da ev tozu alerjisi bulunan astım hastalarının yayla tatilini tercih etmelerinin daha mantıklı olacağını söyledi. Astımın solunum yollarının kronik bir hastalığı olduğunu ifade eden Baysal, “Astım, kalıtımsal bir eğilim taşımakla birlikte karşılaşılan çevresel faktörlerle temas neticesinde öksürük, hırıltı ve nefes darlığı belirtileriyle karşımıza çıkar.” dedi.

 

KOAH HASTALARI YÜKSEK YAYLALARDAN UZAK DURMALI

Tatil sezonu yaklaşırken astım hastası olan kişilerin yer seçimi konusunda bazı noktalara dikkat etmeleri gerektiğini bildiren Dr. Baysal, şöyle devam etti: “Öncelikle hastalıklarının alerjik olup olmadıklarını bilmeleri önemlidir. Ev tozu alerjisi olan kişiler 1000 metrenin üzerindeki yüksekliklerde ev tozu akarı oranı azaldığı için daha rahat ederler. Bu nedenle yaylaları tercihe etmeleri daha doğru olur. Fakat polen alerjisi olan kişilerde ise yaylada ağaç ve yabani ot sayısı daha fazla olması ve polen sezonunun daha uzun sürmesi sebebiyle şikayetleri artabilir. Özetle polen alerjisi olan kişilerin denizi, ev tozu alerjisi olan kişilerin yaylayı tercih etmesi daha sağlıklıdır. KOAH hastalarının da bin 500 metre üzerinde oksijen azalmaya başladığı için yüksek yaylalardan uzak durmalarında fayda vardır”.

 


TATİLE GİDERKEN İLAÇLARINIZI UNUTMAYIN

Tüm astımlıları tatilde ilgilendiren diğer bir konunun da kaldıkları otellerin tabanlarının duvardan duvara halı olması ve havuzlarda klor oranlarının yüksek olduğunu kaydeden Dr. Baysal, “Havuz yerine denizi tercih etmeleri, yüksek tempoda olmamak şartıyla yüzmenin astım için faydalı bir spor olduğunu akıldan çıkarmamaları gerekir. Hastaların tatile giderken ilaçlarını yanlarında götürmeleri, acil durumlarda gidebilecekleri en yakın hastanenin yerini öğrenmeleri ve doktoruyla iletişimi koparmamasının sorunsuz bir tatil açısından büyük bir önemi vardır.” uyarılarında bulundu.

http://hayat.sozcu.com.tr/

 Bir Cevap Yazın