Arabanızı çalıştırdıktan klimayı hemen açmanın tehlikesini biliyor musunuz

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Arabanızı çalıştırdıktan klimayı açmanın tehlikesini biliyor musunuz

Çoğu kişi arabaya oturur oturmaz hemen klimayı çalıştırır.Peki ama bunun sizin için ve arabadakiler için tehlikeli olabileceğini biliyor musunuz?

Arabanızı çalıştırdıktan klimayı hemen açmanın tehlikesini biliyor musunuz

Bunun nedeni ise arabayı dışarıda bıraktığımız zaman camları kapatmamızdır.Gölgede bıraktığımız zaman arabanın içinde 400-ile800 mg benzin birikir.

Örneğin arabınızı 16 dereceden yüksek bir sıcaklıkta güneşe koyduysanız arabada biriken benzin miktarı 2000 ile 4000 miligrama kadar yükselebilir.Bu da izin verilen seviyenin nerede ise 40 kat daha fazlası..Camlar kapalı bir şekilde arabada oturduğunuz zaman benzin solursunuz.Bu da karaciğerinizi,kemik dokunuzu ve böbrekleri etkiler.Organizmadan benzinin atılması çok uzun sürer.

Arabaların kullanım klavuzlarında klimayı çalıştırmadan önce camları açmalısınız yazar.Ama nedeni yazmaz.Tıbbi açıklama:

Klima soğuk hava üflemeye başlayana kadar ,öncelikle içeride ısınan havayı ve beraberinde benzini dışarı üfler.Benzin kansere yol açan zehirli bir maddedir.

Arabaya oturduğunuzda garip bir koku almasanız bile önce 1-2 dakika camlarınızı açın.Sonra klimayı çalıştırın.Arabayı çalıştırdıktan sonra pencereleri bir süre daha açık tutun.Bir Cevap Yazın