Akrilik Boya Ya da Normal Boya Giysilerden Nasıl Çıkarılır

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Akrilik Boya Ya da Normal Boya Giyiselerden Nasıl Çıkarılır

Akrilik ya da normal boya giysilerinize ya da ev eşyalarınıza bulaştıysa hemen panik yapmayın işte size nasıl çıkaracağınıza dair ip uçları

İlk olarak eğer boyama işlemi yaparken giysinize akrilik boya değdiyse ilk olarak boa halen ıslaksa bir peçete yardımı ile fazlalığını al ve hemen bir metal yardımı ile boyayı hafifçe kazımak.

Akrilik Boya Ya da Normal Boya Giysilerden Nasıl Çıkarılır

Boya halen ıslak şekilde duruyorsa yine peçete ile boyanın üzerine bastırp fazlalığını almaya çalışın.Daha sonra eczaneden temin edebileceğiniz izopropil alkolü boyanın üzerini örtecek şekilde üzerine dökün.

Daha sonra bozuk bir yardımı ile ya da bir tahta parçası yardımı ile hafif hareketlerle boyayı kazıyın.Son olarak çamaşır makinesine atıp yıkayın.Akrilik boya lekesi çıkacaktır.

Akrilik boyayı kumaştan çıkarmada etkili bir diğer yöntem ise amonyak ve su karışımı ile boyayı çıkarmak.İlk olarak akrilik boya olan kumaş veya giysiyi suya batırın.Her tarafının ıslanması gerekiyor daha sonra ayrı bir kapta 250 ml amonyak ve 250 ml beyaz sirkeyi jarıştır içerine bir tutam da tuz atın ve tekrar karıştırın.

Su içinde beklettiğin kumaş ya da giysini sudan çıkar ve güzelce sık.Lekeli olan kısmını bir yere güzelce yay.Daha sonra amonyaklı beyaz sirkeli karışımın içine bir süngeri batırıp bu sünger ile boyalı olan kısmı silin.Eğer boya hemen çıkmazsa işlemi tekrarlayın.2.yapışta boya çıkmış olacaktır ve yine son olarak çamaşır makinenize atıp yıkayın.

Peki yağlı boya lekesi nasıl çıkar derseniz?

Perde,kumaş v.s gibi eşyanıza yağlı boya değmişse ilk olarak yapmanız gereken boyanın bulaşmış olduğu alana pudra dökün.Daha sonra alkollü ya da eter döktüğünüz bir bez ile silin.Temizleme işleminden sonra soğuk su ile durulayın.

Yağlı boya kıyafetlerinize bulaşmış ve kurumuşsa boyalı alan üzerine amonyak dökün.15-20 dakika sonra yumuşayan boyalı yeri soğuk su ile yıkayın.Bir Cevap Yazın