Ağız içi yanması sendromu nedir tedavisi nasıldır

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Ağız içi yanması sendromu nedir tedavisi nasıldır
Ağız içi yanması sendromu nedir tedavisi nasıldır

Glossodini olarak ta adlandırılan yanan ağız sendromu yani ağız içinin yanma durumu özellikle 50 yaş ve üzeri kadınlarda daha fazla görülür.

Ağız içi yanması sendromu nedir tedavisi nasıldır

Tükürük ağız dokularının doğal kayganlaştırıcısı olduğu için ,ağız sağlığının korunmasında temel bir unsurdur.Çürükler ve periodontal hastalıklar gibi durumların çoğalmasını engeller.

Kserostomi nedir:Dinlenme durumunda tükürük akışının azalmasıdır.Hormonel değişiklikler nedeni ile özellikle kadınlarda 50 yaşından itibaren daha yaygındır.Bu diğer faktörlerin yanı sıra örneğin bir anksiyete ya da enfeksiyon durumu ile ilgili olan geçici bir patoloji olabilir.

Yanan ağız sendromuna gelince.:Daha çok kadınlarda kserostomi ile birlikte karekterize bir patolojidir.Normalde menopoz gibi hormonel değişikliklerle de ilgisi vardır.

Bu sorunu yaşayan kişiler ayrıca yutma güçlüğü olan disguzi yaşarlar.Diş eti iltihabı,boşluklar, ağız kokusu ile ilişkilidir.Tükürük genelde kalınlaşr ve yoğunlaşır.Mukoza kuru,tahriş olmuş ve kırmızıdır.Diğer belirtiler ise..:

Ağızda ve dilde yanma,Çatlamış dudaklar,kuru ağız ve ülser varlığı ,diş plağı birikiminde artış.Rahatsızlık genelde akşamları artar.Ve kişi genelde ağızda metalik bir tat hisseder.Ayrıca dişlerin kök kısımlarına çürükler görülmesi çok yaygındır.Bunun nedeni tükürüğün ürettiği doğal otolizdeki azalmadır.

Bu sendromun başka bir nedenle alakası yoksa tedavi tükürükte artışa odaklanarak ,doktorlar tükürük üretiminin artması için diyet önerilerinde bulunurlar.Tükürük arttırıcı,tükürük uyarıcılar verilir.

Peki bu sendromu önlemek için başka neler yapılmalı?Stresi azaltmaya çaılışın,Gün içerisinde bol su için,Hafif diş macunları deneyin.Asitli içeceklerden kaçının.Baharatlı yiyeceklerden kaçının.Sigara ve alkol kullanmayın.Bir Cevap Yazın