AÇIK ALANLARDAKİ SPOR ALETLERİNİ KULLANIRKEN DİKKATLİ OLUN

Spread the love

1

Çok tehlikeli!

Açık alanda spor yapma aylarındayız. İstanbul’da birçok belediyenin hizmet olarak sunduğu spor aletlerini de kullanıyoruz kimi zaman. Ancak ne kadar doğru kullanıyoruz? Bu soruyu Hisar Intercontinental Hospital Fizyoterapisti Dr. Ömer Ofluoğlu cevapladı.

 

Bel ve boyun problemlerine yol açabilir

 

Son yıllarda giderek kullanımı artan spor aletlerinin bilinçsiz kullanıldığında sağlığımız açısından büyük tehdit yarattığına dikkat çeken Ofluoğlu; ‘Sağlıklı ve aktif bireylerde bile bir egzersiz uygulaması yapılırken kullanılan cihazın ergonomisi, kişinin boy-kilosuna uyumu, egzersiz sırasında eklemlerin kazandığı açılar, uygulanan direnç, ağırlık gibi parametreler büyük önem taşır. Yaşı ileri, spora yatkınlığı olmayan ve fiziksel bir rahatsızlığı bulunan kişilerde bu noktalar daha önemli hale gelir. Özellikle ısınmadan yapılan ani ağırlıklı hareketler, bireylerde ciddi sakatlıkların oluşmasına neden olabilir. Bel, boyun problemleri, omuz, diz ve kalça eklemi ile ilgili sıkıntısı olan bireylerin parklardaki egzersiz aletlerinden önemle kaçınması; sağlıklı bireylerin de muhakkak bilinçli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekir. Ayrıca egzersiz programlarının kişiye özel hazırlanması gerektiği de unutulmamalıdır’ açıklamasında bulundu.

 

Parklardaki spor uygulamalarının geliştirilmesi adına;
-Cihazlar daha ergonomik, kişiye göre ayarlanabilir hale getirilmeli,
-Egzersiz istasyonlarının başına hareketlerin doğru bir biçimde nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalar eklenmeli,
-Hatta konulabiliyorsa istasyonlara rotasyonlu spor eğitmenleri yerleştirilmeli,
-Ayrıca fiziksel bir rahatsızlığı bulunan kişiler egzersiz programından önce mutlaka bir uzmandan yardım alarak, rastgele egzersiz yapmaktan önemle kaçınmalıdır.

http://hayat.sozcu.com.tr/Bir Cevap Yazın