TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ARTIK OPERASYON YAPABİLECEK!


Spread the love

1

 


Eskiden uygulanan valilik izniyle operasyon mecburiyeti sona erdi. Son günlerde yaşanan terör olaylarındaki artış nedeniyle “Vur emri” valilik yetkisinden TSK’ya geri verildi. Artık asker vurmak için valilik izni beklemeyecek.

Dağlıca saldırısının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan güvenlik zirvesi ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan geniş kapsamlı zirveden askere tam yetki çıktı. Terörle mücadelede kapsamında strateji belirlenen zirvede alınan karara göre asker ve polis savunma pozisyonundan çıkacak ve taaruz pozisyonuna geçecek.

Son dönemde artan şehit sayısı ve yapılan saldırıların mayın ve el yapımı bomba ile olması dolayısıyla verilen bu kararda çözüm süreci sırasında valilik iznine bağlanan vur emri askeri yetkililere verildi. Ağır kayıplar veren PKK terör örgütü mensupları sıcak saldırı yapamadığı için haince tuzak kurmak suretiyle saldırı gerçekleştiriyor.

‘VUR’ EMRİ ASKERDE
Artık asker sıcak operasyon ve sıcak takip yaptığı müddetçe valilikten alması gereken ‘vur’ emri yetkisini bölgedeki askeri yetkililer kullanacak. Hava operasyonlarının aralıksız devam edeceği talimatı da verilen zirvede TSK “kırmızı alarm” halini bundan sonraki süreçte “non-stop” devam ettirecek. Belirlenen teröristler sınır bölgesindeki fırtına obüsleri ile de her hareketlilikte vurulacak.

TERÖRİSTE NEFES ALMAK YOK
Sınır hattında geniş kapsamlı kara harekatları yapılacak. Teröristlerin geçiş güzergahları ile Kuzey Irak’taki PKK kampları sürekli izlenecek. Her hareketlilikte bölgede devriye görevi icra eden F-16’lar bombardıman gerçekleştirilecek. Böylece teröristlere nefes alma imkanı verilmeyecek.

”BİZİ FARELER GİBİ ORTADA BIRAKTILAR”
Teröristlerin telsiz konuşmaları: “Bizi fareler gibi ortada bıraktılar. Doğrudan devletin gücünü ensemizde hissettik; büyük başarı beklediğimiz noktada hezimete uğradık. Halka çok güvenmeyin; şiddet ve korku onları tekrar kendilerine getirecektir. Gerektiğinde hedef gözetmeden indirin, gücümüz görsünler, döneceklerdir, mecburdurlar”

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş:
”Bu soru dahi eski dönemlere aittir. Allah aşkına terörle mücadele ediyorsunuz. Asker, jandarma, özel kuvvetler, emniyet mensupları… Bunların arasında ne fark var? Valinin vermiş olduğu talimatta eksiklik varda ondan ortaya çıkmış değil. Ortak bir koordinasyon içerisinde hareket ediyor. Dolayısıyla bu eski dönemdendi. Askerler bilir, siviller bilmez… Bir adım sonrası OHAL olsun. Sıkı yönetim olsun… Bu geçti eski Türkiye’ye ait alışkanlıklardır. Evet TSK birinci derecede sorumludur.”

.haberakar.comBir Cevap Yazın