31 Mart 2019 Yerel Seçimde Oy Vermeyenler Ne Kadar Para Cezası Verecek

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

31 Mart Yerel Seçiminde oy vermeyenler ne kadar para cezası verecek

31 Mart Yerel Seçiminde oy vermeyenler ne kadar para cezası verecek
31 Mart Yerel Seçiminde oy vermeyenler ne kadar para cezası verecek

Önümüzde yerel seçim var.Sosyal Medyada 31 mart 2019 oy kulanmama para cezası ne kadar olacak.?sorusu gündeme geldi.İşte 31 mart yerel seçiminde oy kullanmamanın para cezası ne kadar olacak?Hepsi sayfamızda.

Oy kullanma her bireyin devletine karşı olan görevlerinden biridir.Bir bireyin seçme hakkını kullanması zorunludur.Bu durum sadece bireyi değil tüm ülkeyi etkilediği için oy kullanmama işlevi gerçekleştiği zaman cezai uygulamalar devreye girer.


31 Mart Yerel Seçiminde oy vermeyenler ne kadar para cezası verecek

Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen oy kullanmama para cezası 2017 yılında 22 TL olarak belirlenmişti.

Oy kullanılmaması durumunda kişilere gelen ceza ücreti 22 TL Ve bu ücret ödenmesi Maliye Bakanlığı gerçekleştirecektir.Oy kulanma cezası ile ilgili tebligat elinize geçtiğinde ödeme yöntemleri bu pusula üzerinde yazacak.

Maliye Bakanlığı ve PTT gibi kurumlar bu cezanın ödemesinin yapılacağı esas yerlerdir.Seçim günü belli sebeplerden dolayı oy kullanamayacak kişilere oy kullanmama cezası kesildi.Ancak şimdiye dek hiç bir seçimde bu ücreti tahsil etmek adına bir çalışma yapılmadı ve zamanla çıkarılan kanunlar kapsamında borçlar silindi.

Önümüzde yeni bir seçim ve bu cezai yaptırım yeniden uygulanacak.Fakat kesilen cezanın vatandaştan tahsil edilip edilmeyeceğine dair net bir bilgi yok.Ancak yeni bir karar alınabilir ve yeni seçimde oy kullanmayan kişilerden bu tutar tahsil edilebilir.

KanKİMLER OY KULLANMAMA DURUMUNDA CEZA ALMAZ?

1.Silâhaltında bulunan askerler, onbaşılar ve kıta çavuşları oy kullanamazlar. Her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir.

2.Askeri öğrenciler oy kullanamaz.

3.Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar oy kullanamaz.

4.Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanamaz.

OY KULLANMA YAŞI KAÇTIR?

18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı oy kullanabilir ancak yukarıdaki istisnalar dışında.

Kaynak:
egehaber.com/gundem/31-mart-2019-yerel-secimlerde-oy-kullanmayanlar-kac-tl-ceza-oder-oy-h274673.html?fbclid=IwAR2zW7qX4cx0KGAs4aWM1Swp95LuqXUQaU37pJjpXGgBdRSwm8s1mKQXmzkBir Cevap Yazın