25 YILLIK EV HANIMLARINA EMEKLİLİK MÜJDESİ


Spread the love

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik müjdesi.

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik müjdesi
25 yıllık ev hanımlarına emeklilik müjdesi


Ev hanımlarına emeklilik müjdesi

Sosyal sigortalar ve Genel sağlık sigortası hakkında değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verildi.Teklif yasalaşırsa evlilikte 25 yılını doldurmuş ev kadınlarının emekli olabilmesi mümkün olacak.

Sigortalı olmayan ev hanımlarının emekli olabilmesi için kanun teklifi sunuldu.Evliliklerinde 25 yılını tamamlayan hanımlar teklifin yasalaşması durumunda yaşlılık aylığımdan faydalanacaklar. 25 yıl evli kalma şartı  CHP Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara,Sosyal sigortalar ve Genel sağlık sigortası kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulduğunu belirtti.

Yapılan açıklama şu şekilde.:Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için her hangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev hanımlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır denildi

Teklife göre getirilen şartlar:Sosyal Güvenlik kurumu ile herhangi bir ilişiği olmayan ev hanımları,evliliklerinde 25 yılı tamamlamış olmaları,kanunda belirtilen yaş sınırı ve yine kanunda belirtilen prim gün sayısı esas alınarak,kanunda belirtilmiş kazanç sınırları içinde hesaplanacak.Hesaplanan bu tutarı peşin ödeyerek yada borçlandırma yapılarak yaşlılık aylığı alabilmek için hak kazanacak.

Ev hanımlarının belirli bir kazançları olmadıkları için yaşadıkları zorluklar sonucunda hazırlanan kanun teklifi ilerleyen günlerde TBMM’de oylanacak oylama sonucunda onaylanması beklenen teklif ile ilgili detaylar ilerleyen günlerde açıklanacak.Halk arasında büyük anne maaşı olarak bilinen ve kısa süre önce yürürlüğe giren uygulamaya benzer olan bu uygulama ev hanımlarını rahatlatacak gibi görünüyor.Çalışma hayatına katılamayan kadınların da geleceğini güvence altına almak için yapılan çalışmalardan biri olacak.

Sosyal güvenlik kurumu ile ortaklaşa yürütülecek olan bu çalışmalar ile uygulanacak olan bu uygulamanın henüz ne zaman yürürlüğe gireceği bilinmiyor:

Kaynak:www.yenidakika.comThis Post Has One Comment

  1. kader

    29 yıllık evli olup ev hanımlığı yapıp hiç sigorta girişi olmayan kadınlar yararlanabiliyormu ? detaylı bilgi istiyorum bu konu hakkında.
    teşkkrlr

Bir cevap yazın